לאיכות הסביבה ←

ניתוח מחזור חיי מוצר- life cycle assesment

(Life Cycle Assessment) LCA הוא ניתוח מחזור חיים של מוצר או שירות. מדובר על כלי מדעי שמטרתו להניע הליכי ייצור וצריכה ברי קיימא. ניתוח מחזור החיים של המוצר הנו משמעותי ביותר בעת קבלת החלטות, הליכי הייצור והצריכה הנהוגים כיום במדינות מפותחות נמצאות בקצב הולך ומתגבר ויש להם השפעה גדולה על הסביבה.

Life Cycle Assessment – מהי מטרת הניתוח?

מטרתו של LCA היא הבנה מעמיקה ומשמעותית של ההשפעות הסביבתיות השונות של המוצר בשלבי חייו השונים. לכל מוצר ישנם שלבים רבים במחזור חייו, החל משלבי ייצורו ועד השלב בו המוצר הופך לפסולת, כאשר ניתוח מחזור החיים יסייע לבצע השוואה להשפעה הסביבתית שלו תוך הגדרת מידת חומרת השפעה זו.

הצורך בניתוח מחזור חיים של מוצר

Life Cycle Assessment מסייע לכל ארגון או חברה לקבוע מדיניות סביבתית לכל מוצר שיוצא תחת ידה, תוך שימוש בכלים לשיפור הליכי התפעול למוצר. הניתוח גם מאפשר לעשות שימוש בכלים לצורך קבלת החלטות לצמצום ההשפעה השלילית של המוצר על הסביבה, נוסף על כך, ניתן לעשות שימוש בניתוח לצורך השוואת למוצרים שונים אחרים אך דומים כדי לאתר את הנזקים שהם גורמים לסביבה ולצמצמם.

 

מה כולל הניתוח?

LCA בודק לעומק את כל ההיבטים הסביבתיים במחזור החיים של המוצר. הניתוח כולל בין היתר את השאלה האם ניתן לעשות שימוש חוזר במוצר, האם ניתן למחזר את החומר ממנו הוא עשוי, עד כמה אם בכלל הוא תורם להתחממות הגלובלית, האם הוא מתכלה, מה אורח חייו של המוצר, כיצד משנעים את המוצר מהמפעל, כיצד מייצרים אותו ומה נדרש כדי לייצרו, מהי האנרגיה שצורכים כדי לייצר את המוצר ועוד.

ההליך כולו מהווה כלי אסטרטגי שמאפשר לשפר את התכונות הסביבתיות בחברה או בארגון, תוך התבססות על מחקר מעמיק שנעשה במסגרת הכנת הניתוח. ההליך כולו נחשב כיום לניתוח המקיף והנרחב ביותר שניתן לערוך בתחום והוא כולל הטמעת שינויים במערכת הייצור. המטרה הסופית של הניתוח הנה לנתח, להשוות ולהציע פתרונות למוצרים או שירותים תוך שימת דגש על השפעותיהם על הסביבה, לסייע בקביעה של מדיניות חדשה הנוגעת למוצר וסיפוק כלים לקבלת החלטות שיסייעו בצמצום ההשפעה הסביבתית השלילית של המוצר על הסביבה.

שירות על ידי טובי בעלי המקצוע ובשימוש הכלים המתקדמים ביותר

אנו בגרין לייט מציעים שירות Life Cycle Assessment – LCA תוך שימוש בתוכנות מתקדמות. אנו נספק דו"ח מלא ומפורט ובו ניתוח הממצאים של החומרים והפליטות השונים בעת ייצור המוצר, תוך התייחסות לשימוש המלא במוצר, משלבי ייצורו ועד לסיום מחזור חייו.

המומחים שלנו יספקו ניתוח מעמיק של פלט הנתונים, תוך עיבוד הנתונים וייעוץ בקביעת מדיניות מתאימה לאור התוצאות – ויסייעו לך ביצירת תוכנית פעולה לצמצום ההשפעה הסביבתית של המוצר.